第63届格莱美颁奖礼提名揭晓 碧昂丝入围九项领跑

新浪娱乐讯 11月25日,第63届格莱美颁奖礼完整提名揭晓,碧昂丝Beyoncé入围9项提名领跑,霉霉Taylor Swift、啪姐Dua Lipa和Roddy Ricch均入围6项,Brittany Howard 入围5项,John Beasley、碧梨、Megan Thee Stallion、比伯Justin Bieber等均入围4项。

年度制作(通项) | Record of the Year

Beyoncé – Black Parade

Black Pumas – Colors

DaBaby Featuring Roddy Ricch – Rockstar

Doja Cat – Say So

Billie Eilish – Everything I Wanted

Dua Lipa – Don‘t Start Now

Post Malone – Circles

Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé – Savage

年度专辑(通项) | Album of the Year

Chilombo – Jhené Aiko

Black Pumas (Deluxe Edition) – Black Pumas

Everyday Life – Coldplay

Djesse Vol.3 – Jacob Collier

Women In Music Pt.III – Haim

Future Nostalgia – Dua Lipa

Hollywood‘s Bleeding – Post Malone

Folklore – Taylor Swift

年度歌曲(通项)|SONG OF THE YEAR

BLACK PARADE – Beyoncé

THE BOX – Roddy Ricch

CARDIGAN – Taylor Swift

CIRCLES – Post Malone

DON’T START NOW – Dua Lipa

EVERYTHING I WANTED – Billie Eilish

I CAN’T BREATHE – H.E.R.

IF THE WORLD WAS ENDING – JP Saxe Ft. Julia Michaels

年度新人(通项) | Best New Artist

Ingrid Andress

Phoebe Bridgers

Chika

Noah Cyrus

D Smoke

Doja Cat

Kaytranada

Megan Thee Stallion

Best Pop Solo Performance 最佳流行歌手

Justin Bieber – Yummy

Doja Cat – Say So

Billie Eilish – Everything I Wanted

Dua lipa – Don’t Start Now

Harry Styles – Watermelon Sugar

Taylor Swift – Cardigan

Best Pop Duo/Group Performance 最佳流行对唱/组合

UN DIA (ONE DAY) – J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy

INTENTIONS – Justin Bieber Featuring Quavo

DYNAMITE – BTS

RAIN ON ME – Lady Gaga with Ariana Grande

EXILE – Taylor Swift Featuring Bon Iver

Best Traditional Pop Vocal Album 最佳传统流行专辑

BLUE UMBRELLA – (Burt Bacharach &) Daniel Tashian

TRUE LOVE: A CELEBRATION OF COLE PORTER – Harry Connick, Jr.

AMERICAN STANDARD – James Taylor

UNFOLLOW THE RULES – Rufus Wainwright

JUDY – Renée Zellweger

Best Pop Vocal Album 最佳流行演唱专辑

CHANGES – Justin Bieber

CHROMATICA – Lady Gaga

FUTURE NOSTALGIA – Dua Lipa

FINE LINE – Harry Styles

FOLKLORE – Taylor Swift

Best Dance Recording 最佳舞曲制作

ON MY MIND – Diplo & SIDEPIECE

MY HIGH – Disclosure Featuring Aminé & Slowthai

THE DIFFERENCE – Flume Featuring Toro y Moi

BOTH OF US – Jayda G

10% – Kaytranada Featuring Kali Uchis

Best Dance/Electronic Album 最佳舞曲/电子专辑

KICK I – Arca

PLANET’S MAD – Baauer

ENERGY – Disclosure

BUBBA – Kaytranada

GOOD FAITH – Madeon

Best Contemporary Instrumental Album 最佳当代器乐演奏专辑

AXIOM – Christian Scott Atunde Adjuah

CHRONOLOGY OF A DREAM: LIVE AT THE VILLAGE VANGUARD – Jon Batiste

TAKE THE STAIRS – Black Violin

AMERICANA – Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell

LIVE AT THE ROYAL ALBERT HALL – Snarky Puppy

Best Rock Performance 最佳摇滚歌手

SHAMEIKA – Fiona Apple

NOT – Big Thief

KYOTO – Phoebe Bridgers

THE STEPS – HAIM

STAY HIGH – Brittany Howard

DAYLIGHT – Grace Potter

Best Metal Performance 最佳金属乐表演

BUM-RUSH – Body Count

UNDERNEATH – Code Orange

THE IN-BETWEEN – In This Moment

BLOODMONEY – Poppy

EXECUTIONER’S TAX (SWING OF THE AXE) – LIVE – Power Trip

Best Rock Song 最佳摇滚歌曲

KYOTO – Phoebe Bridgers

LOST IN YESTERDAY – Tame Impala

NOT – Big Thief

SHAMEIKA – Fiona Apple

STAY HIGH – Brittany Howard

Best Rock Album 最佳摇滚专辑

A HERO’S DEATH – Fontaines D.C.

KIWANUKA – Michael Kiwanuka

DAYLIGHT – Grace Potter

SOUND & FURY – Sturgill Simpson

THE NEW ABNORMAL – The Strokes

Best Alternative Music Album 最佳另类音乐专辑

FETCH THE BOLT CUTTERS – Fiona Apple

HYPERSPACE – Beck

PUNISHER – Phoebe Bridgers

JAIME – Brittany Howard

THE SLOW RUSH – Tame Impala

Best R&B Performance 最佳R&B歌手

LIGHTNING & THUNDER – Jhené Aiko Featuring John Legend

BLACK PARADE – Beyoncé

ALL I NEED – Jacob Collier Featuring Mahalia & Ty Dolla $ign

GOAT HEAD – Brittany Howard

SEE ME – Emily King

Best Traditional R&B Performance 最佳传统R&B歌手

SIT ON DOWN – The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor

WONDER WHAT SHE THINKS OF ME – Chloe X Halle

LET ME GO – Mykal Kilgore

ANYTHING FOR YOU – Ledisi

DISTANCE – Yebba

Best R&B Song 最佳R&B歌曲

BETTER THAN I IMAGINE – Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello

BLACK PARADE – Beyoncé

COLLIDE – Tiana Major9 & EARTHGANG

DO IT – Chloe X Halle

SLOW DOWN – Skip Marley & H.E.R.

Best Progressive R&B Album 最佳创新R&B专辑

CHILOMBO – Jhené Aiko

UNGODLY HOUR – Chloe X Halle

FREE NATIONALS – Free Nationals

F*** YO FEELINGS – Robert Glasper

IT IS WHAT IT IS – Thundercat

Best R&B Album 最佳R&B专辑

HAPPY 2 BE HERE – Ant Clemons

TAKE TIME – Giveon

TO FEEL LOVE/D – Luke James

BIGGER LOVE – John Legend

ALL RISE – Gregory Porter

Best Rap Performance 最佳说唱歌手

DEEP REVERENCE – Big Sean Featuring Nipsey Hussle

BOP – DaBaby

WHAT’S POPPIN – Jack Harlow

THE BIGGER PICTURE – Lil Baby

SAVAGE – Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

DIOR – Pop Smoke

Best Melodic Rap Performance 最佳旋律说唱歌手

ROCKSTAR – DaBaby Featuring Roddy Ricch

LAUGH NOW, CRY LATER – Drake Featuring Lil Durk

LOCKDOWN – Anderson .Paak

THE BOX – Roddy Ricch

HIGHEST IN THE ROOM – Travis Scott

Best Rap Song 最佳说唱歌曲

THE BIGGER PICTURE – Lil Baby

THE BOX – Roddy Ricch

LAUGH NOW, CRY LATER – Drake Featuring Lil Durk

ROCKSTAR – DaBaby Featuring Roddy Ricch

SAVAGE – Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

Best Rap Album 最佳说唱专辑

BLACK HABITS – D SMOKE

ALFREDO – Freddie Gibbs & The Alchemist

A WRITTEN TESTIMONY – Jay Electronica

KING’S DISEASE – Nas

THE ALLEGORY – Royce Da 5’9″

Best Country Solo Performance 最佳乡村歌手

Stick That In Your Country Song – Eric Church

WHO YOU THOUGHT I WAS – Brandy Clark

WHEN MY AMY PRAYS – Vince Gill

BLACK LIKE ME – Mickey Guyton

BLUEBIRD – Miranda Lambert

Best Country Duo/Group Performance 最佳乡村组合

ALL NIGHT – Brothers Osborne

10,000 HOURS – Dan + Shay & Justin Bieber

OCEAN – Lady A

SUGAR COAT – Little Big Town

SOME PEOPLE DO – Old Dominion

Best Country Song 最佳乡村歌曲

BLUEBIRD – Miranda Lambert

THE BONES – Maren Morris

CROWDED TABLE – The Highwomen

MORE HEARTS THAN MINE – Ingrid Andress

SOME PEOPLE DO – Old Dominion

Best Country Album 最佳乡村专辑

LADY LIKE – Ingrid Andress

YOUR LIFE IS A RECORD – Brandy Clark

WILDCARD – Miranda Lambert

NIGHTFALL – Little Big Town

NEVER WILL – Ashley McBryde

Best New Age Album 最佳新世纪专辑

SONGS FROM THE BARDO – Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith

PERIPHERY – Priya Darshini

FORM//LESS – Superposition

MORE GUITAR STORIES – Jim “Kimo” West

MEDITATIONS – Cory Wong & Jon Batiste

Best Improvised Jazz Solo 最佳爵士乐器独奏

GUINEVERE – Christian Scott Atunde Adjuah, soloist

PACHAMAMA – Regina Carter, soloist

CELIA – Gerald Clayton, soloist

ALL BLUES – Chick Corea, soloist

MOE HONK – Joshua Redman, soloist

Best Jazz Vocal Album 最佳爵士演唱专辑

ONA – Thana Alexa

SECRETS ARE THE BEST STORIES – Kurt Elling Featuring Danilo Pérez

MODERN ANCESTORS – Carmen Lundy

HOLY ROOM: LIVE AT ALTE OPER – Somi With Frankfurt Radio Big Band

WHAT’S THE HURRY – Kenny Washington

Best Jazz Instrumental Album 最佳爵士演奏专辑

ON THE TENDER SPOT OF EVERY CALLOUSED MOMENT – Ambrose Akinmusire

WAITING GAME – Terri Lyne Carrington And Social Science

HAPPENING: LIVE AT THE VILLAGE VANGUARD – Gerald Clayton

TRILOGY 2 – Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade

ROUNDAGAIN – Redman Mehldau McBride Blade

Best Large Jazz Ensemble Album 最佳大爵士乐团专辑

DIALOGUES ON RACE – Gregg August

MONK’ESTRA PLAYS JOHN BEASLEY – John Beasley

THE INTANGIBLE BETWEEN – Orrin Evans And The Captain Black Big Band

SONGS YOU LIKE A LOT – John Hollenbeck With Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace And The Frankfurt Radio Big Band

DATA LORDS – Maria Schneider Orchestra

Best Latin Jazz Album 最佳拉丁爵士专辑

TRADICIONES – Afro-Peruvian Jazz Orchestra

FOUR QUESTIONS – Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

CITY OF DREAMS – Chico Pinheiro

VIENTO Y TIEMPO – LIVE AT BLUE NOTE TOKYO – Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola

TRANE’S DELIGHT – Poncho Sanchez

Best Latin Pop or Urban Album 最佳拉丁流行或都市音乐专辑

YHLQMDLG – Bad Bunny

POR PRIMERA VEZ – Camilo

MESA PARA DOS – Kany García

PAUSA – Ricky Martin

3:33 – Debi Nova

Best Latin Rock or Alternative Album 最佳拉丁摇滚或另类专辑

AURA – Bajofondo

MONSTRUO – Cami

SOBREVOLANDO – Cultura Profética

LA CONQUISTA DEL ESPACIO – Fito Paez

MISS COLOMBIA – Lido Pimienta

Best Tropical Latin Album 最佳热带拉丁专辑

MI TUMBAO – José Alberto “El Ruiseñor”

INFINITO – Edwin Bonilla

SIGO CANTANDO AL AMOR (DELUXE) – Jorge Celedon & Sergio Luis

40 – Grupo Niche

MEMORIAS DE NAVIDAD – Víctor Manuelle

Best Traditional Blues Album 最佳传统布鲁斯专辑

ALL MY DUES ARE PAID – Frank Bey

YOU MAKE ME FEEL – Don Bryant

THAT’S WHAT I HEARD – Robert Cray Band

CYPRESS GROVE – Jimmy “Duck” Holmes

RAWER THAN RAW – Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album 最佳当代布鲁斯专辑

HAVE YOU LOST YOUR MIND YET? – Fantastic Negrito

LIVE AT THE PARAMOUNT – Ruthie Foster Big Band

THE JUICE – G. Love

BLACKBIRDS – Bettye LaVette

UP AND ROLLING – North Mississippi Allstars

Best Reggae Album 最佳雷鬼专辑

UPSIDE DOWN 2020 – Buju Banton

HIGHER PLACE – Skip Marley

IT ALL COMES BACK TO LOVE – Maxi Priest

GOT TO BE TOUGH – Toots & The Maytals

ONE WORLD – The Wailers

Best Global Music Album 最佳世界音乐专辑

FU CHRONICLES – Antibalas

TWICE AS TALL – Burna Boy

AGORA – Bebel Gilberto

LOVE LETTERS – Anoushka Shankar

AMADJAR – Tinariwen

Best Children’s Music Album 最佳儿童音乐专辑

ALL THE LADIES – Joanie Leeds

BE A PAIN: AN ALBUM FOR YOUNG (AND OLD) LEADERS – Alastair Moock And Friends

I’M AN OPTIMIST – Dog On Fleas

SONGS FOR SINGIN’ – The Okee Dokee Brothers

WILD LIFE – Justin Roberts

Best Comedy Album 最佳喜剧专辑

BLACK MITZVAH – Tiffany Haddish

I LOVE EVERYTHING – Patton Oswalt

THE PALE TOURIST – Jim Gaffigan

PAPER TIGER – Bill Burr

23 HOURS TO KILL – Jerry Seinfeld

Best Compilation Soundtrack For Visual Media 最佳影视音乐合辑

A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD

BILL & TED FACE THE MUSIC

EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA

FROZEN 2

JOJO RABBIT

Best Score Soundtrack For Visual Media 最佳影视配乐

AD ASTRA – Max Richter, composer

BECOMING – Kamasi Washington, composer

JOKER – Hildur Guðnadóttir, composer

1917 – Thomas Newman, composer

STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER – John Williams, composer

Best Song Written For Visual Media 最佳影视创作歌曲

BEAUTIFUL GHOSTS [FROM CATS] – Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

CARRIED ME WITH YOU [FROM ONWARD] – Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile)

INTO THE UNKNOWN [FROM FROZEN 2] – Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Idina Menzel & AURORA)

NO TIME TO DIE [FROM NO TIME TO DIE] – Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

STAND UP [FROM HARRIET] – Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo, songwriters (Cynthia Erivo)

Best Instrumental Composition 最佳器乐作曲

BABY JACK – Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra)

BE WATER II – Christian Sands, composer (Christian Sands)

PLUMFIELD – Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat)

SPUTNIK – Maria Schneider, composer (Maria Schneider)

STRATA – Remy Le Boeuf, composer (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows Featuring Anna Webber & Eric Miller)

Best Recording Package 最佳唱片包装

EVERYDAY LIFE – Pilar Zeta, art director (Coldplay)

FUNERAL – Kyle Goen, art director (Lil Wayne)

HEALER – Julian Gross & Hannah Hooper, art directors (Grouplove)

ON CIRCLES – Jordan Butcher, art director (Caspian)

VOLS. 11 & 12 – Doug Cunningham & Jason Noto, art directors (Desert Sessions)

Best Album Notes 最佳专辑注释

AT THE MINSTREL SHOW: MINSTREL ROUTINES FROM THE STUDIO, 1894-1926 – Tim Brooks, album notes writer (Various Artists)

THE BAKERSFIELD SOUND: COUNTRY MUSIC CAPITAL OF THE WEST, 1940-1974 – Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)

DEAD MAN’S POP – Bob Mehr, album notes writer (The Replacements)

THE MISSING LINK: HOW GUS HAENSCHEN GOT US FROM JOPLIN TO JAZZ AND SHAPED THE MUSIC BUSINESS – Colin Hancock, album notes writer (Various Artists)

OUT OF A CLEAR BLUE SKY – David Sager, album notes writer (Nat Brusiloff)

Best Engineered Album, Non-Classical 最佳非古典类工程专辑

BLACK HOLE RAINBOW – Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian)

EXPECTATIONS – Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt)

HYPERSPACE – Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck)

JAIME – Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)

25 TRIPS – Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull)

Producer Of The Year, Non-Classical 非古典类年度制作人

JACK ANTONOFF

DAN AUERBACH

DAVE COBB

FLYING LOTUS

ANDREW WATT

Best Remixed Recording 最佳混音唱片

DO YOU EVER (RAC MIX) – RAC, remixer (Phil Good)

IMAGINARY FRIENDS (MORGAN PAGE REMIX) – Morgan Page, remixer (Deadmau5)

PRAYING FOR YOU (LOUIE VEGA MAIN REMIX) – Louie Vega, remixer (Jasper Street Co.)

ROSES (IMANBEK REMIX) – Imanbek Zeikenov, remixer (SAINt JHN)

YOUNG & ALIVE (BAZZI VS. HAYWYRE REMIX) – Haywyre, remixer (Bazzi)

Best Engineered Album, Classical 最佳古典类工程专辑

DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUA – Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

GERSHWIN: PORGY AND BESS – David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

HYNES: FIELDS – Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)

IVES: COMPLETE SYMPHONIES – Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

SHOSTAKOVICH: SYMPHONY NO. 13, ‘BABI YAR’ – David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

Producer Of The Year, Classical 古典类年度制作人

BLANTON ALSPAUGH

DAVID FROST

JESSE LEWIS

DMITRIY LIPAY

ELAINE MARTONE

Best Orchestral Performance 最佳管弦乐演奏

ASPECTS OF AMERICA – PULITZER EDITION – Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)

CONCURRENCE – Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra)

COPLAND: SYMPHONY NO. 3 – Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

IVES: COMPLETE SYMPHONIES – Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)

LUTOSłAWSKI: SYMPHONIES NOS. 2 & 3 – Hannu Lintu, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)

Best Opera Recording 最佳歌剧唱片

DELLO JOIO: THE TRIAL AT ROUEN – Gil Rose, conductor; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)

FLOYD, C.: PRINCE OF PLAYERS – William Boggs, conductor; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, producer (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)

GERSHWIN: PORGY AND BESS – David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

HANDEL: AGRIPPINA – Maxim Emelyanychev, conductor; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, producer (Il Pomo D’Oro)

ZEMLINSKY: DER ZWERG – Donald Runnicles, conductor; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producers (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)

Best Classical Instrumental Solo 最佳古典乐器独奏

ADÈS: CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA – Kirill Gerstein; Thomas Adès, conductor (Boston Symphony Orchestra)

BEETHOVEN: COMPLETE PIANO SONATAS – Igor Levit

BOHEMIAN TALES – Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, conductor (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)

DESTINATION RACHMANINOV – ARRIVAL – Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)

THEOFANIDIS: CONCERTO FOR VIOLA AND CHAMBER ORCHESTRA – Richard O’Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

Best Classical Solo Vocal Album 最佳古典独唱专辑

AMERICAN COMPOSERS AT PLAY – WILLIAM BOLCOM, RICKY IAN GORDON, LORI LAITMAN, JOHN MUSTO

Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)

CLAIRIÈRES – SONGS BY LILI & NADIA BOULANGER

Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist

FARINELLI

Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, conductor (Il Giardino Armonico)

A LAD’S LOVE

Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)

SMYTH: THE PRISON

Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)

Best Music Video 最佳音乐MV

BROWN SKIN GIRL – Beyoncé

LIFE IS GOOD – Future Featuring Drake

LOCKDOWN – Anderson .Paak

ADORE YOU – Harry Styles

GOLIATH – Woodkid

Best Music Film 最佳音乐电影

BEASTIE BOYS STORY – Beastie Boys

BLACK IS KING – Beyoncé

WE ARE FREESTYLE LOVE SUPREME – Freestyle Love Supreme

LINDA RONSTADT: THE SOUND OF MY VOICE – Linda Ronstadt

THAT LITTLE OL’ BAND FROM TEXAS – ZZ Top

发表评论